The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Višejezički demografski rečnik, srpskohrvatska verzija 1971

STAROST kalendarska

Iz Demopædia
(Preusmjereno sa KALENDARSKA starost)
Skoči na: navigacija, pretraga
STAROST kalendarska  
Definicija iz prvog izdanja (1971)


Starost (uzrast) 1 — ponekad se određeno kaže da je u pitanju kalendarska starost 1, ili hronološka starost 1 (v. 327) — jeste jedno od osnovnih obeležja koja se posmatraju prilikom proučavanja strukture (144-4) stanovništva. Starost se izražava obično u godinama, ili u godinama i mesecima, čak i u mesecima i danima — za odojčad i malu decu (323-6) — a ponekad se može izraziti u godinama i decimalnom delu godine. Demografi obično vrše zaokrugljavanje godina starosti na donju granicu, izražavajući ih kroz navršene godine starosti 2, ili protekle godine starosti 2, i — ako je potrebno — kroz navršene mesece 2, ili protekle mesece 2. Otuda se pitanja koja se odnose na starost mogu formulisati kao godine navršene prilikom poslednjeg rođendana 3. Aktuari (435-5*) ponekad, nasuprot ovome, uzimaju u obzir godine koje će se navršiti pri sledećem rođendanu 4. Statistički podaci o godinama starosti se ponekad iskazuju kroz starost zaokrugljenu na najbližu punu godinu 5. Ako je potrebno, može se naglasiti da se posmatraju cele godine starosti 6, kako bi se izbeglo mešanje sa starošću koja, u stvari, predstavlja jednu starosnu grupu (grupu lica iste starosti). Tako, za neko lice se može reći da je staro tačno 25 godina ako tog dana navršava toliko godina (25. rođendan); nasuprot tome, grupa umrlih lica od 25 godina podrazumeva u stvari umrla lica starosti između 25 i 26 godina (v. 432-1*), isto kao što i lica stara 25 godina imaju određenog datuma između 25 i 26 godina starosti.

  • 2. Tako treba tumačiti uobičajeni pojam grupa starosti (325-2). Pošto ovaj pojam treba da obuhvati krajnje granice starosti, grupa od 6 do 13 godina obuhvatila bi lica čije su cele godine starosti (322-6) između 6. i 14.
  • 3. U francuskom, ali i u srpskohrvatskom jeziku, reč godišnjica (rođendan) podseća na neki događaj; dakle, prvi rođendan se slavi godinu dana posle rođenja. Neke zemlje usvojile su drukčiji način računanja (u Nemačkoj, npr., prvi »Geburtstag« se proslavlja na sam dan rođenja.)


More...