The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Višejezički demografski rečnik, srpskohrvatska verzija 1971

PLATA, ž.

Iz Demopædia
Skoči na: navigacija, pretraga
PLATA, ž.  
Definicija iz prvog izdanja (1971)


— Obično razlikujemo aktivno stanovništvo 1, ili stanovništvo ekonomski aktivno 1, od onog koje se naziva neaktivno stanovništvo 2, ili stanovništvo ekonomski neaktivno 2. Po pravilu, aktivno stanovništvo sačinjavaju lica koja se bave nekim zanimanjem; pre-ma tome, u tu grupu spadaju, pored lica sa platom 3 ili dohotkom 3, i lica koja za poslove koje obavljaju ne dobijaju stalnu platu, npr. porodični neplaćeni radnici (pomažući članovi porodice) (353-5). Međutim, iz ove kategorije se obično isključuju domaćice 4, ili žene koje ostaju kod kuće 4, jer se smatra da njihov rad nema profesionalni karakter. Sa ekonomskog stanovništva, neaktivno stanovništvo, koje sačinjavaju sva lica koja nisu uključena u aktivno stanovništvo, često se smatra kao izdržavano 5 od strane aktivnog stanovništva (v. 359). Rečju stopa aktivnosti 6, ili koeficijent aktivnosti 6 stanovništva, označava se odnos broja izdržavanih i broja aktivnih stanovnika.

  • 1. Izraz radna snaga u nas se najčešće upotrebljava u istom značenju kao i aktivno stanovništvo. Međutim, u običnom govoru, izraz radna snaga često znači i grupu radnika.
    U Jugoslaviji, u metodologiji popisa stanovništva, odnosno u analizi strukture stanovništva po aktivnosti, upotrebljava se podela na 3 kategorije: aktivna lica, lica sa ličnim prihodima i izdržavana lica. Kao aktivno se smatra svako lice koje obavlja neko zanimanje. Zanimanje se definiše kao vrsta posla koji neko lice obavlja radi sticanja sredstava za život. Pored toga, u aktivna lica razvrstavaju se i lica koja samo privremeno ne obavljaju svoje zanimanje iz različitih razloga (lica na odsluženju vojnog roka, nezaposleni, lica na izdržavanju kazne, bolesna lica), a koja su pre nastupanja pomenutog razloga bila aktivna. Lica sa ličnim prihodom su ona lica koja imaju lične prihode ili na osnovu svog ranijeg rada (lični, starosni i invalidski penzioneri) ili aktivnosti (lični vojni invalidi), odnosno na osnovu rada ili aktivnosti drugog lica (porodični penzioneri), odnosno oni koji imaju prihode po drugom osnovu (rentijeri, primaoci socijalne pomoći, stipendisti itd.). Izdržavana lica nemaju lične prihode i izdržavana su ili od aktivnih ili od lica sa ličnim prihodima. Aktivna lica i lica sa ličnim prihodima spadaju u samostalno stanovništvo. Neaktivno stanovništvo čine lica sa ličnim prihodima i izdržavana lica. U stručnoj literaturi sreću se i termini (aktivno stanovništvo u užem smislu (aktivna lica) i aktivno stanovništvo u širem smislu (aktivna lica i lica sa ličnim prihodima). aktivan, prid. — ima imeničko značenje: pripadnik aktivnog stanovništva.
  • 2. neaktivan, prid. — u imeničkom značenju: pripadnik neaktivnog stanovništva.
  • 6. Ova stopa se najčešće računa na 100 aktivnih stanovnika. Pored stope aktivnosti, u analizi se često koristi i stopa samostalnog stanovništva (odnos broja izdržavanih i lica koja imaju prihode, tj. lica sa ličnim prihodima i aktivnih lica). U Jugoslaviji, u stručnoj literaturi i u praksi, često se pod stopom aktivnosti stanovništva podrazumeva udeo aktivnih lica u ukupnom stanovništvu. Pravilan termin za pomenuti relativan broj jeste procent (postotak) aktivnih u ukupnom stanovništvu.


More...