The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Višejezički demografski rečnik, srpskohrvatska verzija 1971

RASA, ž.

Iz Demopædia
Skoči na: navigacija, pretraga
RASA, ž.  
Definicija iz prvog izdanja (1971)


— U antropologiji reč rasa 1 označava ljudsku vrstu koja pokazuje izvesna zajednička fizička (somatska) obeležja, koja su nasledna ili se smatraju kao nasledna, ili skup lica koja pripadaju takvoj kategoriji. Izraz etnička grupa 2 označava prirodnu skupinu ljudskih bića, koja pokazuju izvesne somatske, jezičke ili kulturne srodnosti. Reč narod 3 označava obično skup lica povezanih zajedničkom istorijskom prošlošću i koja govore istim jezikom. Grupe koje se, živeći na teritoriji jedne zemlje, znatno razlikuju od većine stanovnika te zemlje, jesu manjine 4, npr.: etničke manjine 4, ili nacionalne manjine4 (v. 305-2 i 330-5), ili jezičke manjine 4 (v. 340-1*).

  • 1. rasa, ž. (v. sledeću napomenu) — rasni, prid. — rasizam, m.: shvatanje po kome bi izvesne rase bile iznad drugih; rasistički, prid.: koji se odnosi na rasizam; rasist(a), m.: pristalica rasizma.
  • 2. etnički, prid. — etnička grupa (kategorija).
  • 3. U Ustavu SFR Jugoslavije izraz narodnost se upotrebljava kao opšti naziv za naciju, zatim narodnost kao nacionalnu manjinu, a takođe i za drugu narodnosnu i etničku grupu. Termin nacionalnost najčešće se koristi kao sinonim za izraz narodnost u smislu nacije. Termin narodnost se takođe vrlo često koristi u istom smislu, mada se oba termina upotrebljavaju u nekim slučajevima i mnogo šire, obuhvatajući i sve vidove etničkih grupa. U našoj i stranoj literaturi javljaju se različiti termini koji se odnose na etničku pripadnost: pleme, etnička grupa, narodnost, narod, nacionalnost i nacija. Verovatno je da se u svetskim merilima ne može dati jednostavni kriterijum za ispitivanje etničkog sastava stanovništva. Pomenuti termini mogu imati veoma različito značenje. Zbog toga, prilikom istraživanja ili korišćenja termina, treba uvek posebno naglasiti njihov smisao (na primer, narod u smislu etničke pripadnosti, ili u smislu svi građani jedne zemlje). Izraz etnička grupa u širem smislu podrazumeva narodnost, narod i nacije, nacionalne manjine i grupe koje su etničke, a nisu dospele do stupnja narodnosti. Narod se javlja ranije od nacije i nastaje raspadanjem plemena, odnosno njihovim ujedinjavanjem u veće društvene zajednice. Nacija se javlja u vreme raspadanja feudalizma i nastajanja kapitalizma, i ona živi obično na jedinstvenoj teritoriji čije stanovništvo govori istim jezikom.
    U jugoslovenskim popisima stanovništva i u drugim ispitivanjima se obeležje narodnosti upotrebljava u pomenutom širem smislu. Na
    pitanje o narodnosti daje se odgovor koji može da označava narodnost u smislu nacije, narodnost — nacionalnu manjinu ili etničku grupu, za koju se ne smatra da je dospela do stupnja narodnosti. U svim popisima stanovništva posle drugog svetskog rata (1948., 1953. i 1961.) primenjen je subjektivni kriterijum u pogledu pripadnosti stanovništva određenoj narodnosti. Naime, takva pripadnost utvrđivana je na osnovu slobodne izjave ispitanika i nikakva objektivna činjenica ili dokumenti o tome nisu bili predviđeni kao uslov.


More...