The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Višejezički demografski rečnik, srpskohrvatska verzija 1971

STOPA morbiditeta

Iz Demopædia
Skoči na: navigacija, pretraga
STOPA morbiditeta  
Definicija iz prvog izdanja (1971)


— Glavni pokazatelji za merenje morbiditeta 1 (v. 420-1) odnose se na učestalost bolesti, na njihovo trajanje, i na njihovu težinu. Ovi pokazatelji mogu se računati za pojedine bolesti (420-2), ili za skup bolesti, ili za sve bolesti. Slično stopi smrtnosti (401-2), stopa morbiditeta 2 označava odnos novih slučajeva bolesti (420-4) zabeleženih u posmatranoj grupi. stanovništva u određe-nom razdoblju prema prosečnom brojnom stanju te grupe sredinom posmatranog razdoblja. Drugi pokazatelj morbiditeta predstavlja procent bolesnika 3 u datom momentu u izučavanoj grupi stanovnika. Prosečno trajanje jednog slučaja bolesti 4 i prosečan broj dana radne nesposobnosti 5 po osobi izučavane grupe, mogu da posluže kao pokazatelji za merenje nesposobnosti 6 koju prouzrokuju neke bolesti. Za merenje težine bolesti, odnosno učestalosti smrtnih slučajeva od bolesti, naročito od onih čiji je ishod fatalan, uzima se stopa letaliteta 7, ili stopa kliničke smrtnosti 7, koja označava učestalost umiranja obolelih od određene bolesti.

  • 1. U zdravstvenoj statistici govori se o opštem morbiditetu, ako se uzimaju sva oboljenja i celokupno stanovništvo na određenom području, i o specifičnom morbiditetu, ako se uzima u obzir samo jedno oboljenje ili samo jedna grupa oboljenja. Tako se govori o specifičnom morbiditetu od tuberkuloze, karcinoma i dr., ili o specifičnom morbiditetu školske dece, železničara, nastavnika, rudara itd. Pri definisanju merila morbiditeta, treba tačno naznačiti da li je reč samo o novim slučajevima oboljenja u određenom razdoblju (incidencija bolesti) ili o svim slučajevima oboljenja koji su postojali u određenom razdoblju bez obzira da li su lica obolela u toku perioda posmatranja ili ranije (prevalencija bolesti) ili o slučajevima oboljenja koji su utvrđeni u određenom momentu posmatranja (tačka prevalencije). Pri izračunavanju merila morbiditeta za prvu i drugu meru uzima se broj stanovnika sredinom posmatranog razdoblja, a za treću — broj stanovnika u momentu posmatranja.
  • 6. Reč nesposobnost se naročito upotrebljava u izrazu radna nesposobnost. Posle izvesnog trajanja, nesposobnost dobija naziv invalidnost.


More...